*********
Online-ra nyílik a kocsmaajtó
Ausztráliai jelentkezőket is vár a Hagyományok Háza Folk-kocsmakvíz játékos vetélkedője, mely ezúttal online folytatódik. A regisztrált csapatok január 21-én mérhetik össze tudásukat. Az előzményeket és a tudnivalókat Németh Nóra néprajzkutató, közművelődési szakember foglalja össze.
„Az angol eredetű kocsmakvíz már jó ideje nagyon kedvelt szórakozássá vált itthon is: a szórakozni vágyó asztaltársaságok a mulatást a tudásbővítéssel kapcsolják össze. Az elmúlt év júliusának végén indult Folkudvar programunk tematikájának összeállításakor született az ötlet, hogy a Hagyományok Háza előtt egy bensőséges ’fröccsteraszt’ alakítsunk ki. A helyszínből fakadt a kocsmakvíz gondolata, ami az Intézmény identitásából kiindulva a ’Folk’ szóval bővült, s a játék után ínyenc népzenei koncerttel egészült ki.
A kezdeményezés július végén debütált, amit négy vetélkedőprogram követett. A kedvező fogadtatás, s a hetven fős stabil törzsközönség arra sarkallt minket, hogy évközben is folytassuk a játékot: október elejétől havi rendszerességgel kívántuk megrendezni a kvízt. Az október-novemberi alkalmat még személyes részvétellel tartottuk, a decemberi megmérettetést viszont már online szerveztük meg. Mint mindennek, e formának is a jó oldalát néztük, így a külhoni ’homo ludenseket’ is bevonhattuk a programba. Ez decemberben sikerült is: angliai, erdélyi és felvidéki csapat is rajthoz állt.
Az új évben is – egyelőre online formában – folytatni kívánjuk a versengést, előzetes terveink szerint január 21-én mérhetik össze tudásukat a csapatok. Eddig hat asztaltársaság jelentkezett, de az utolsó percig várunk még játékos kedvű csoportokat. A már említett népzenei koncertet ezúttal is megtartjuk.
Úgy érzem, eddig színvonalas csatákban harcoltak a jelentkezők. Voltak olyan kérdések, amikor evidensnek éreztük a választ, de a csapatoknak mégis fejtörést okozott, s voltak nehezebbnek szánt feladványok, amiket könnyen teljesítettek a delikvensek. Egy kérdéssor emlékezetes: a novemberi kvízben az újbor témaköre vitte a prímet, az egyik feladathoz borkóstolás is társult. Egy szép chardonnay-t töltöttünk a poharakba, aminek fajta-eredet felismerése megizzasztotta a Folk-kocsma ’ivócimboráit’. Egészségükre, ezzel a virtuális pohár borral kívánok boldog új évet minden korábbi játékosnak és jelentkezőnek!”
Aktuális információ:https://hagyomanyokhaza.hu/hu/oktatas/program/folk-kocsmakviz/20210114-1900
Olvasóinknak ezzel a letölthető, kinyomtatható magyar falinaptárral kívánunk boldog újesztendőt!
2021 január-június 2021 július-december
VEZESSEN A KARÁCSONYI ANGYAL A CSELEKVŐ SZERETET FÖLDJÉRE !
Többen is néztük, sőt le is fényképeztük a tegnap este, dec. 21-én, a hajdani “betlehemi” csillagot. Néhány képet szeretettel megosztok. Lám, eltelt kétezer év és úgy tűnik a képekről, hogy mindenki valami hasonlót, de mégis valami mást látott! Szerintem a nagy kérdés nem az, hogy a napkeleti bölcsek mit láttak, hanem az, hogy mi adott nekik erőt, hogy útra keljenek és minden nehézséget vállalva megkeressék a Gyermek Jézust azt a személyt, aki életüknek célt, örök értelmet adott! Ők láttak valamit, majd hoztak egy döntést, felálltak, és elindultak, megkeresték, megtalálták, ajándékokkal kedveskedtek, szeretetüket, hódolatukat kifejezték Jézus Krisztus iránt!
Számunkra sem az a kérdés, hogy mit látunk, hanem az, hogy merünk-e, tudunk-e döntést hozni, talpra állni, útra kelni, hogy megkeressük azt mi értelmet ad a létünknek, hogy megtaláljuk, és szeretettel átöleljük a világ Megváltóját, Jézus Krisztust?! A kérdés egyszerű: a látványból, a tapasztalatainkból lesz-e döntés, cselekedet, élet? Vagy csak egy élmény, melyről egy kávé mellett elbeszélgetünk a mindennapok csendes hullámverésében!?
Bátorítalak, kelj útra, hisz téged is vonz az egész világot magában foglaló ragyogó fehér folt, a Végtelen, a mesés gazdagságot ígérő Sziget, mely biztos, hogy nem lakatlan, hisz a Szentháromság ünnepi asztalánál, minden korok szentjeinek társaságában a Megváltónk vár reánk!
Az ajándékozás Istenétől, karácsonyfád alá, számodra a napkeleti bölcsek bátorságát kérem, azt az erőt, mely talpra állít és elindít önmagad megvalósításának útján, a családalapítás, a gyermekvállalás, a saját álmod, a vállalkozásod létrehozásának útján, egyszóval a szeretet Istenének kitárt karjai közé vezető úton!!
Kívánok áldott karácsonyi ünnepet neked és drága szeretteidnek,
Csaba testvér.
**********************
A TŰZVÉSZ UTÁN ÉBREDEZIK AZ AUSZTRÁL ÁLLATVILÁG
Dr Hangay György cikke a budapesti “Állatvilág” c. lap legújabb számából
A CIKK SZÖVEGES VÁLTOZATA
Köszönettel az Állatvilág szerkesztőségének
*****************
Bőjte Csaba testvér kórházban írott karácsonyi levele
Kedves Támogatók, Keresztszülők, Barátaink!
Hálás szívvel megköszönve kitartásukat és támogatásukat, rendhagyó karácsonyi levelet írok Nektek, ahogyan ez a múlóban lévő év is rendhagyó volt. Mindannyiunk életét beárnyékolta a koronavírus. Magam is kórházba kerültem ezzel a betegséggel, noha majd negyven éve voltam ott utoljára. A kiszolgáltatottság földjén tanultam meg tisztelni az orvosokat, bízni bennük és az általuk gyógyító Teremtőben!
A kórházban egy hónap után, hiába tervezel, mert nem vagy ura a saját életednek! Egyszerűen minden ajtó bezárul, és olyan ajtók kezdenek nyikorogva kinyílni előtted, melyekről nem tudod, hogy hová is vezetnek! Ilyenkor kétségbe is eshetsz, de én úgy élem meg ezt az állapotot, hogy nem vagyok egyedül. Megértettem, hogy az élet az nem magánelőadás, melyet úgy és akkor adsz elő mikor jónak látod, hanem egy gyönyörű páros tánc, melyben maga az Úr fogja a derekunkat és vezet! Döbbenetes volt érezni, hogy Isten nem távolról akar gyönyörködni bennünk, mint a fazekas a maga alkotásában, hanem társunk, partnerünk szeretne lenni! Ő erős kézzel, nyújtott karral fogja a kezünket és biztos lépésekkel vezet, forgat a maga koreográfiája szerint, ha kilépünk az önző, individuális magányunkból.
Mit hoz a holnap? Nem tudjuk, de ezt a karanténba zárt, elcsendesedett időt, jó ha felhasználjuk és lelkünkben, környezetünkben rendet teremtünk. Próbáljunk mindenkivel kiengesztelődni, elszámolni. A megkezdett munkáinkat szépen befejezni, mindent Isten akarata szerint elrendezni! De legfőképpen kezdjünk el bizalommal, nagyon – nagyon szeretni. Ne csak kérjük Isten kiáradó szeretetét, hanem mi magunk is egymással szemben kezdjük el árasztani önzetlenül a szeretetünket! Legyünk nagyvonalúak, nagylelkűek, bízzunk egymásban, ajándékozzuk meg egymást irgalmas megbocsátásunkkal, halmozzuk el egymást figyelmességgel, szeretettel, ajándékokkal….
Használjuk ki ezeket a szent, adventi, karácsonyi napokat egy mindent elmosó szeretet-cunami indítására, hátha a jóságunk, mint mindent megtisztító vihar elmossa félelmeinkkel együtt ezt a vírust is!
Térdreborulva kórházi ágyam mellett kívánok áldott karácsonyt és kegyelmekben gazdag, boldog új évet!
Csaba testvér
******************
Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogram / tájékoztató rendezvények, pályázati felület
Örömmel értesítjük az érdeklődőket, hogy a Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogram online jelentkezési felületét 2020. november 24-én megnyitottuk a pályázók számára (https://apply.diasporascholarship.hu/) a 2021/2022-es tanévre. A pályázat magyar és angol nyelven egyaránt benyújtható. A teljes pályázati anyag beadásának határideje 2021. január 24. – 23:59 (Közép-európai idő).
Egyben tájékoztatjuk, hogy online tájékoztató alkalmakat rendezünk az ösztöndíjprogramról, amelyre szeretettel várjuk az érintett diákokat, családjaikat, tanáraikat. Azért, hogy minden érdeklődő bekapcsolódhasson, az eseményt két időpontban szervezzük (azonos tartalommal):
2020. december 8. 10:00 – 11:30 (Közép-európai idő CET)
2020. december 10. 18:00 – 19:30 (Közép-európai idő CET)
A rendezvény angol nyelvű és a Zoom felületen kerül megrendezésre. A belépési link a Tempus Közalapítvány honlapján történő regisztráció után érhető el. A rendezvény meghívója levelem csatolmányaként található, valamint ezen a linken érhető el. Kérjük, juttassák el az érintett családoknak, érdeklődők- nek. Ajánljuk továbbá az érintettek figyelmébe a program magyar és angol nyelvű honlapját, amely minden olyan információt tartamaz, ami segíti az érdeklődőket a tájékozódásban https://diasporascholarship.hu/. A diasporascholarship@tpf.hu email címen további információ is kérhető.
Bármilyen felmerülő kérdés esetén szívesen állunk rendelkezésre.
Hlavatý Ildikó / Ms. Ildikó Hlavatý szenior pályázati koordinátor / senior programme co-ordinator STUDY IN HUNGARY EGYSÉG/ STUDY IN HUNGARY UNIT Tempus Közalapítvány / Tempus Public Foundation 1077 Budapest, Kéthly Anna tér 1. T: (+36 1) 237 1300 / 170 | F: (+36 1) 239 1329 www.tka.hu
*********
Bőjte Csaba testvér novemberi levele
*********
2020. ÉVI 1956-OS NEMZETI ÜNNEP CANBERRÁBAN
Kedves magyar testvéreim !
Az ausztrál kormány megtisztelt bennünket azzal, hogy elsőként adott engedélyt Canberra nagykövetségének, hogy nemzeti ünnepünket méltó körülmények között, mintegy 100 fős ünnepség, beszédek és magyar film vetítése mellett tarthattuk meg.Külön örömünkre szolgált, hogy rendezvényünkön ausztrál részről fontos politikai társadalmi döntéshozók is részt vettek, jelezvén 1956 törtenelmi jelentőségét és ausztrál hozzájárulást a magyar sors jobbrafordulásához.
Röviden küldöm a nagyköveti előadás anyagát szfves megtekintésre. Honfitársi üdvözlettel,
Dr. Mikola István nagykövet
ÜNNEPI BESZÉD
MEGHÍVÓ – EMLÉKEZZÜNK EGYÜTT
******************************************
Péterffy Kund Református lelkipásztor: Nyílt levél a Szent Erzsébet Otthon lakói, alkalmazottai és támogatói felé!
***
Csóti György
TRIANON UTÁN SZÁZ ESZTENDŐVEL
Beteljesedik-e a herderi jóslat az elveszített magyarlakta területeken?
Johann Gottfried von Herder német történetfilozófus 1791-ben publikálta Gondolatok az emberiség történetének filozófiájához című művét, melynek IV. kötetében jelent meg a magyarságra nézve az egyetlen és igen döbbenetes “statisztikai következtetése”. E szerint „A magyarok, mint az ország lakosainak legcsekélyebb része, most szlávok, németek, románok és más népek közé vannak beékelve, s századok multán talán nyelvüket is alig lehet felfedezni.” Ez a jövendölés azóta is foglalkoztatja a magyar szellemi élet kiválóságait.
(tovább)
ORSZÁGGYŰLÉSI NYILATKOZAT AZ ÖNAZONOSSÁG VÉDELMÉRŐL
2020 május 28.
*****
Dr Nagy Gergely: A vírus az vírus
Hozzászólás “Az utolsó repülő” cikkhez
Gönyű, 2020.05.24.
A vírus, az vírus – mondta kedves tanárunk, Dr. Berencsi György virológus az orvosi mikrobiológia gyakorlaton. Olyan tisztán hallom, mintha tegnap lett volna, pedig 40 éve hangzott el ez a mondat. Talán azért égett bele azonnal a tudatomba, mert rendkívül tetszett, hogy nem próbálta meg ezt a különleges lényt erőszakkal beleszuszakolni egy más biológiai csoportba, hanem kimondta, hogy ez egy külön kategória. A vírus, az vírus, és kész. Nem tudom, hogy ez az ő saját meghatározása volt-e, vagy mástól vette át. Az internetes keresőbe most beírva a mondatot magyarul és angolul sincs találat, amiből arra következtetek, hogy valószínűleg ez az ő meghatározása volt. Nagy kár, hogy már régen nincs közöttünk, így a mostani koronavírus világjárvány során nem kérhettük ki az ő véleményét.
*****
CSAPÓ ENDRE “ILYEN A VILÁG” c. sorozatának 10. könyvéről
A terjesztés a Korona vírus okozta fennakadások miatt késik, de hamarosan kapható lesz a sorozat záró kötete.
A Panoráma Világklub előzetesként elküldte az ELŐSZÓT.
Tisztelt Olvasó!
Ön az Ilyen a világ című könyvsorozat Tizedik Könyvét tartja a kezében, s ennek a kötetnek a megjelentetésével valóra vált a Szerző,Csapó Endre vágya: életműsorozatának tíz kötetes kiadása révén összes publicisztikai írása bárki számára elérhető, olvasható. Sajnos, ő már nem érhette meg, hogy a kilencedik és a tizedik kötetet is kézbe vegye, 98 esztendős korában magához szólította a Teremtő.
Ám, hozzátartozói, barátai és tisztelői bíztak abban, hogy a hátramaradt kéziratok – nemzeti publicisztikánk e gyöngyszemei- összerendezése után sikerül megjelentetni a teljes életművet. Ehhez azonban sok segítségre volt szükség. Két személynek külön is hadd köszönjem meg nélkülözhetetlen közreműködését.
Köszönet Józsa Erikának, aki hosszú évtizedeken át hűséges munkatársa volt Csapó Endrének, s őrzője, gondozója írásainak, neki köszönhetjük, hogy sikerült összegyűjteni valamennyi publicisztikai írását, amelyek a Magyar Élet hetilapban jelentek meg hétről hétre. És köszönet annak a személynek, aki nélkül az egész életműsorozat megjelentetése nem jött volna létre: dr. Szörényi Lórántnénak, Csapó Endre Magyarországon élő keresztlányának. Éva, a keresztlány évtizedeken át segítette Csapó Endre munkásságának magyarországi megismertetését. Hét alkalommal járt is Ausztráliában a Csapó-családnál, s ha kellett gépelt, kéziratokat rendezett, közönségtalálkozókat szervezett, segített kiépíteni a magyarországi kapcsolatokat, mecénása volt a kiadványoknak, értő elemzője és olvasója Csapó Endre írásainak.
Ezért a Kiadó arra kérte dr. Szörényi Lórántnét, Évát, hogy az életműsorozat zárásaként, az utolsó könyv bevezetőjében emlékezzen Csapó Endrére, ossza meg az olvasóval élményeit! Íme!
Dr. Tanka László Kiadó
Segített eligazodni a világ dolgaiban
Dr. Szörényi Lórántné írása
Csapó Endrét jól ismertem, ő az én KERESZTAPÁM! Csupa nagybetűvel kell írnom, mert a világon a legjobb ember volt, akit ismertem, a szó igaz és teljes értelmében. Mielőtt róla szólnék, röviden elmondom kapcsolatunk előzményét.
Apai ágon ő a Keresztmamám férje, így születésemhez kötődik kapcsolatunk kezdete. Sajnos, a történelem úgy hozta, hogy gyerekként nem tudtam velük találkozni, ők 1948-ban távoztak az országból, s Passauból 1949-ben vándoroltak ki Ausztráliába. Az akkori és az azt követő politikai helyzet évtizedekre elszakított bennünket is egymástól… De amikor tizenéves koromban sikerült ausztráliai címüket megtudnom, rövidesen felvehettük egymással a kapcsolatot. Nagyon nagy örömet okozott nekik, hogy hallottak rólam és onnantól kezdve egy igen intenzív távkapcsolat alakult ki az egész családdal.
1983-at írtunk, amikor levelezéseink, telefonjaink által már jól ismertük egymást, s meghívtak Sydneybe. A meghívást el sem akartam hinni. Óriási várakozással indultam útnak, emlékszem, a repülőn egy nagyon kedves nővel utaztam, mindketten sírtunk, köszöntük a jó Istennek, hogy ezt megérhettük. Személyes találkozásunk a Csapó-családdal Édesanyám szeretetének érzését ébresztették fel bennem. Olyan volt, mintha mindig velük éltem volna…
Ezeket le kellett írnom, hogy érezni lehessen a következőket, amiket Bandikáról (én később így hívhattam) el tudok mondani.
Rendkívüli EMBER volt, olyan, amilyennel ritkán találkozhatunk.
Igen széles látókörű, nagy tudású, de végtelenül szerény, megértő mindenkivel szemben, jó érzésű, segítőkész. Különösen az Ausztráliába érkező honfitársait illetően, ha kellett akár az asztalukat is odaadták, mindenben segítségükre voltak.
Egy érdekes történet és a szeretetre egy példa, hogy mikor a hosszú út után magamhoz tértem, dolgozni akartam, hogy ne legyek a terhükre, ám Bandi nem engedte, hogy ismeretlen helyre menjek. Kérte, inkább maradjak otthon, neki segítsek az írásainak a rendezésében. Épp munkatársat keres, mondta, s hetente kapok fizetést tőle. Elfogadtam, hála a sorsnak, mert akkor nyílt ki előttem a világ!
Mikor a cikkeit átírtam egy másik programba, akkor találkoztam a magyar és az európai történelem számomra ismeretlen információival, köztük például a trianoni tragédiánk eseményeivel. Olvastam és sírtam, nem akartam elhinni, hogy ilyen megtörténhetett. Bandi vigasztalt és sok mindent megmagyarázott, türelmesen, rengeteg tényadattal, elemzéssel. Ez is mutatja az ő egyéniségét, hogy milyen óvatosan, erőszakmentesen tanította meg a történelem „tabu” részeit. Mindig úgy éreztem, hogy „burokban” neveltek és így nőttem fel, mintahogyan sok honfitársam. Nagyon sok helyre elvitt, sok érdekes embert ismertem meg általa. Ma már tudom, hogy tudatosan nevelt, s nagyon hálás vagyok, hogy segített eligazodni a világ dolgaiban. Ettől kezdve egészen másképpen láttam a világot.
1989-ben ismét Ausztráliában lehettem, összesen hét alkalommal jártam kint náluk. Aztán 2001-ben a család is eljött Magyarországra és én láthattam vendégül őket. Nagyon sok szép, közös élményünk volt. 2003-tól kezdve, tizenhét esztendőn át Bandi minden évben itthon volt, gyakran hat hónapot is. Rengeteget dolgozott, nagyon sok előadást tartott, tiszta szívből harcolt minden magyar emberért. Akárhová mentünk mindig nagy szeretettel és tisztelettel fogadták, és örömmel szorongatták a kezét.
Élete utolsó napjaiban igen beteg volt, de nem mulasztotta el, hogy felhívjon, e-mailt küldjön, tájékoztasson, informáljon helyzetéről, sorsának alakulásáról. Hála a Jóistennek, napi kapcsolatban lehettünk a nagy távolság ellenére, s el tudtunk búcsúzni egymástól, ami még a mai napig is nagyon fájdalmas számomra.
Megígértem, hogy életművét – a tíz könyv kiadását, amit megálmodott – minden erőmmel támogatom, s nagy örömömre szolgál, hogy a Kedves Olvasó immár az utolsó kötetet olvashatja, így bárki számára hozzáférhetővé válik Csapó Endre teljes munkásságának termése.
Kimondhatatlanul büszke vagyok rá és boldog, hogy ő volt a KERESZTAPÁM.
Drága Bandi, köszönök mindent, a gondoskodásodat, azt hogy kinyitottad a szememet a világra, s így boldogabb, kiegyensúlyozottabb életet élhetek.
Nyugodjál békében, az Égiek vigyázzanak Rád…
*****
íKálmán László a COVID 19-ről
Consular Office of Hungary Melbourne
Húsvéti köszöntő
Nagypénteken írom ezeket a sorokat. Nem így terveztük az ünnepet. Ahelyett, hogy családtagjainkkal és szeretteinkkel lennénk, most fizikailag elkülönít bennünket a járvány elleni védekezés.
A szeretet azonban mindent legyőz, lelki kötelékeink még szorosabbra fűződnek, családi, baráti kapcsolataink erősödhetnek, ha azt érezhetjük, hogy hiányzunk és fontosak vagyunk egymásnak.
Legyen hát ez a Húsvét lélekben, érzésben az újjászülető szeretet diadala!
Áldott Húsvéti Ünnepeket kívánok!
Dr. Kálmán László
Vezető konzul/Melbourne
Józsa Erika
AZ UTOLSÓ REPÜLŐ
Ha a Magyar Élet az utolsó lap a földgolyón, amely eddig egy sort sem írt a Korona vírusról, nyomós oka kell legyen. Nyomós és egyszerű: a weblap szerkesztője maga is beakadt a fogaskerekekbe, melyek immár útjainkat, tetteinket, mozgásunkat és puszta létünket uralják, őrölik, forgatják, felülírva eddigi életünk szokásait és szabályait, mindent, amit normálisnak neveztünk.
Február elején utaztunk el férjemmel Európába. A kínai krízis már kitört, baljós sejtelmekkel jegyeztem meg induláskor: remélem, hogy vissza is tudunk majd jönni.
Alig hat héttel ezelőtt még elképzelhetetlen volt, hogy a világ teljes civil légiforgalma leálljon, hogy az összes üzlet, étterem, kávézó, mozi, színház bezárjon, hogy bezárjanak az iskolák és egyetemek, hogy hazaküldjék a dolgozókat a munkahelyekről, hogy a puszta túlélés lesz a tét, aminek legbiztosabb módja a teljes elzárkózás embertársainktól
Katasztrófafilmek forgatókönyvírói megirigyelnék a gazdag fantáziát, mely ezt a sztorit kitalálta.
S lám, itt vagyunk egy budapesti szállodában s hitetlenkedve hallgatjuk, amint Orbán Viktor miniszterelnök bejelenti az országos veszélyhelyzetet. Március 11-ét írunk, egy hónapja érkeztünk ide és mindezidáig egészen normálisnak tűnt minden. Az első megbetegedések megjelentek ugyan, de számuk jóval alulmaradt a többi európai országén. Igy a veszélyhelyzet bejelentése váratlanul jött. (tovább) 2020 március 23
Megjelent
CSAPÓ ENDRE “ILYEN A VILÁG” c. sorozatának 10. könyve
A TIZEDIK
Csapó Endre könyvsorozatának tizedik, utolsó kötetét a szerzőnek már nem maradt ideje még vázlat formában sem előkészítenie.
A 9. kötet kapcsán azt ígértem, elmesélem a tizedik viszontagságait. Nos, olyan sok mesélni való igazán nincs is, hiszen a feladat legnehezebb része, Bandi munkamódszerének megfejtése a 9. kötet kapcsán nagyjából sikerült. A számítógép olyan felségterület, ahol a tulajdonosán kívül senkinek nincs semmi keresnivalója. Olyan, mintha szekrényekben, fiókokban turkálna az ember, még ha a tulajdonos megbízásából is teszi. Meg kell találni a káoszban a rendszert. Mit hova tett? Mit hogyan nevezett el? Nos, igaz, Bandi mindent az “asztal tetején” tartott, a zsúfoltság közepette számára mégiscsak megvolt mindennek a helye.
Cikkeit könyvelői precizitással évenként külön mappába helyezte. Később egyetlen folyamatos szöveg formájában egymásután sorolta őket. Ezt az egységes szöveget telepítette át a tördelőprogramba.
A kilencedik kötet 2014. augusztusával ér véget. Tehát a 2014. szeptemberétől 2018. decemberéig megjelent cikkeket kellett megtalálni és sorba rakni egy szövegszerkesztő programban. A problémák ott kezdődtek, hogy az utolsó két év rendezésével Bandi már nem készült el. Voltak olyan cikkek, amelyek eredeti kéziratát csak email levelezéséből sikerült visszamenteni, de volt, amit már az újságoldalból lehetett csak kiemelni és visszaalakítani a könyvkiadónak megfelelő formára. A lényeg az, hogy kívánságának megfelelően elkészült a tizedik könyv is. Teljes a sorozat!
Csapó Endre hetven évet töltött Ausztráliában. Itt volt a lakhelye, itt kereste meg a kenyerét, itt nevelte fel gyermekeit, de valójában egyetlen napig sem élt itt. Szíve, lelke Magyarországon maradt, szülőhazája sorsa volt az, ami foglalkoztatta, s innen, madártávlatból nézve gyakran tisztábban látta az összefüggéseket, mint azok, akik benne voltak a sűrűjében. Életműve most már a világ bármely szegletében olvasható, s könyveinek lapjain, hetilapunk, a Magyar Életet is második életet él. Hiszen egy újság, egy lapszám élettartama a következő lapszám megjelenéséig tart. E könyveket olvasva, valójában lapunkat olvassa a földrajzilag és időben is távoli olvasó. Ezen írások megszületéséhez azonban olyan kiadóra volt szükség, mely felvállalta a szinte mindig nagy port kavaró, vitákat kiváltó, különböző érdekeket sértő, nyíltan kritizáló, egyszóval rázós cikkeket. Csapó Endre teljes alkotói szabadságnak örvendett egy független, anyagilag önfenntartó lapnál, mely nem volt semmilyen irányban elkötelezett. Márffy Attila több évtizedes együttműködésük során szabad kezet adott tőle csaknem ezer kilométerre élő főszerkesztőjének, akivel a mindennapos email váltás, telefonálás mellett személyesen legfeljebb évente, vagy kétévente egyszer találkozott – akkor is inkább egy pohár vörös borra, mint szerkesztőségi ülésre.
Most, a munka elvégeztével, mikor a záróakkordoknál tartunk, Márffy Attilát illeti az első köszönet.
A második megboldogult feleségét Jucit illetné, aki mindenben szövetségese, bűntársa és támogatója volt, együtt vezették a Magyar Élet sydneyi irodáját is egészen 1990-ig, amikor abban a megtiszteltetésben részesültem, hogy ezt a munkát nekem adák át.
E két utolsó kötet sokak összefogásával készülhetett csak el. Köszönet Bandi fiának Csapó Miklósnak, és unokahúgának, budapesti megbízott ügyintézőjének dr. Szörényi Lórántné Évának.
Bandi családja mellett baráti köre, tisztelői is hozzájárultak ki-ki a maga módján. A magyar szervezeti élet legaktívabb vezéregyénisége, Kardos Béla – a nemzedéktárs, aki Bandi távozásával a nemzeti emigráció kollektív emlékezetét már egymaga őrzi és viszi tovább – a kiadó által postázott tiszteletpéldányokat juttatja el a címzetteknek. A 9. könyvet záró, Csapó Endre emlékkiállításról szóló beszámoló anyagát pedig Kardos Béla mellett Rozgonyi Magdától, a NSW Magyar Szövetség elnökétől kezdve, Ilosvay Gusztáv rádióműsor szerkesztőn keresztül Bándy Erzsébet fotográfusig egész csapat hozta össze.
Nem hagyhatom ki Demian Józsefet sem, aki a másodiktól kezdve valamennyi kötet borítójának fotóját, illetve a 2. és 3. teljes borítótervét készítette.
Minden elismerésünk a feladat oroszlánrészét vállaló Tanka Lászlónak és munkatársainak, a Panoráma Világklub csapatának, akik lehetővé tették, hogy ez a könyvsorozat teljes legyen.
A Panoráma Világklub elérhetővé is tette az olvasók számára (mert mit ér egy könyv, ha nem lehet hozzájutni?)!
Napjaink elképesztő eseményei, váratlan fordulatai közepette, felmerül bennem, vajon mit írna erről Bandi? Már tárcsáznám is a számát, mint annyiszor máskor, hogy félig komolyan, félig viccesen Ady szavaival rákérdezzek: Hát mi lesz ebből, tekintetes úr?
Az Óperencián, az Üveghegyen s az Internetfelhőn túl, valahol egy másik dimenzióban, biztosan íródik már a válasz. S Bandi üzeni: benne lesz a 11-ik könyvben – amit ráérősen együtt böngészünk majd végig a szivárvány túloldalán.
Józsa Erika
Csapó Endre ILYEN A VILÁG című sorozatának kötetei megrendelhetők a
vilagklub@vilagklub.hu
email címen.
Egy példány ára $25 plusz posta költség
Kapható a 4,5,6,7,8,9 és 10. kötet
*******
Egy Ausztráliába került 1848-as erdélyi szabadságharcos, Farkas Marci emlékére. Felújított sírjának avatása:
március 15-én, 9.30 órától a Carlton-i temetőben.
***********************
IN MEMORIAM
DR HUNYOR ISTVÁN MIKLÓS
1940. július 30. - 2020. február 6.
*************
*******
Megjelent
CSAPÓ ENDRE “ILYEN A VILÁG” c. sorozatának 9. könyve
A kilencedik könyv csodája…
Csapó Endre cikkeinek gyűjteményes kiadása 2002-ben kezdődött meg Magyarországon. 53 éven át hétről hétre megírt vezércikkei eredetileg az óhazától legtávolabbra szakadt magyar honfitársainak szóltak, iránytűként szolgáltak az otthoni politikában és a nagyvilág történéseiben való eligazodáshoz.
Sajátos éleslátása, ahogyan a politikai fordulatokat megítélte, “jövendölései” melyek évtizedek múlva valóra váltak, az idők során Magyarországon is egyre többek érdeklődését felkeltették. Az Internet lehetővé tette, hogy közvetlenül, emailen elküldhesse legújabb cikkeit azoknak, akik igényelték. Az utóbbi években magát az újságot is el lehetett már olvasni a világhálón. Korábbi írásai azonban, melyek csupán nyomtatott formában léteztek, elérhetetlenek voltak a mai olvasó számára.
Nos egy szép nap Bandi azzal állt elő, hogy ő biza előveszi és számítógépbe írja azokat a régi cikkeket. Csóváltam a fejem: vajon belegondolt-e abba, hogy ez mekkora munka?!
Hát belegondolt. És nekirugaszkodott. Lapunk 1987 közepe táján tért át a számítógépes szerkesztésre, de Bandi még régebbre akart visszamenni, a Magyar Élet előtti években közölt cikkeit is bele akarta foglalni a tervezett könyvekbe. Mintegy 25 év termése, több mint 1000 cikk íródott a digitális formátum bevezetése előtt.. Ennek a hatalmas anyagnak számítógépbe való átírását tűzte maga elé. az akkor már nyolcvanas éveihez közel járó szerző. S nemcsak az átírást, hanem a szöveg könyvoldalakká való alakítását is maga akarta elvégezni. Értett a könyvnyomtatáshoz, a számítógép pedig csupán egy új eszköz volt a kezében, nagy élvezettel fejtette meg titkait. Magyar betűket nem tartalmazott az akkori író program, hát Bandi maga készített ékezetes betűket egy Quickeys nevű programmal. Az utolsó lapszámig ezekkel a betűkkel nyomtattuk a Magyar Életet. Pontos elképzelése volt a könyv kinézéséről, hát maga végezte el a tördelést is. Mindezt a főszerkesztői feladatok és aktuális cikkeinek megírása közben – illetve ezekkel párhuzamosan tette. Pontos terv szerint, hétről hétre el kellett készülnie a kitűzött oldalmennyiségnek.
A 10 kötetre tervezett sorozat első 8 könyvét nyomdakészre állította össze. Bandi bátyánk a számítógépes tördelőprogramot a komputerkorszakba beleszületett nemzedékeket megszégyenítő hozzáértéssel kezelte. Lázas buzgalommal dolgozott, utolsó éveit gyakorlatilag a számítógép mellett töltötte, csak igen fontos személyek, vagy események kedvéért volt hajlandó egy-egy nap szünetet tartani. Az utóbbi évek anyagát már nem kellett újra gépelni, de újságoldalból mégiscsak könyvoldalakká kellett alakítani, átszerkeszteni. Aggódott, hogy lassan halad a munkával. Lelkemre kötötte, hogy ha valami “közbejönne” feltétlenül folytassam és fejezzem be helyette a munkát. Mindent megtalálok a számítógépén, mondta… pontosabb eligazításra azonban sohasem került sor, valószínűtlennek tűnt, hogy erre a beavatkozásra valóban szükség lesz.
A kilencedik kötet felénél tartott, amikor az utolsó szem lepergett a homokórában. Hirtelen, napok alatt ment el. Én éppen Magyarországon voltam, a munka átadására nem kerülhetett sor. Reméltem, fiával, Miklóssal megüzeni mit hol találok.
Mikor visszaérkeztem Ausztráliába, kiderült, nincs üzenet. A betegség nem hagyott erőt és időt a hagyatkozásra.
Az, hogy ez a 9. kötet megjelenhetett felér egy kisebb csodával. A kötetbe szánt anyagot ugyan Miklós segítségével sikerült megtalálni, de a 2000 táján elkezdett munkát a folytonosság kedvéért komputer-években mérve öreg Mac gépen, öreg tördelőprogrammal készítette. Az anyagot semmilyen más számitógépre nem lehetett áttenni. Magyarán az anyag ott volt a gépben, de nem lehetett olyan formátumban kiírni belőle, amit más gép el tudott volna olvasni. Olyan feladat volt ez, mint a rántottát ismét fehérjére és sárgájára különválasztani.
Nem részletezem… jónéhány bukfenc, technikai manőver, ide-oda alakítás után sikerült különválasztani a szöveget a tördelőprogramtól és végre elküldhettem a kéziratot a kiadónak. Sok-sok munka, újra tördelés következett, de lám csak, itt van előttünk az eredmény: Csapó Endre “Ilyen a világ” 9. könyve! Köszönet Tanka Lászlónak és munkatársainak a Panoráma Világklubnál!
A tizedik kötet viszontagságai még izgalmasabbak, de ezt majd csak a sorozat utolsó kötetének megjelenésekor mesélem el, melyről elárulhatom, hogy nem fog sokáig váratni magára.
Most örvendjünk együtt a kilencediknek! Tanka László a nagy érdeklődésre való tekintettel vállalta azt is, hogy megrendeléseket fogadjon Ausztráliából. További részletekért kérem kattintsanak ide:
MEGRENDELÉS
Józsa Erika
2020. február 4
***
Szellemi örökségét megőrizzük!
Együtt terveztük, Kiadó és Szerző Csapó Endre életműsorozatának következő, immár kilencedik könyvét. Boldogan vette kézbe az előző köteteket, s együtt örültünk óhazai és ausztráliai sikereinek, az elismeréseknek. Úgy terveztük, hogy a 2018 végéig megjelenő írásai tíz kötetben látnak napvilágot, s egy nagyszabású konferenciával összegezzük majd munkásságát. És köszöntjük őt majd a 100. születésnapja alkalmából!
Ám, közbeszólt a Sors. Sok küzdelmet, csatát megnyert élete során, de egy váratlan betegség őt is legyőzte. Emberi méltósággal viselte a fájdalmakat, de a gyors támadás már nem engedett annyi időt a számára, hogy írásait kötetbe rendezze. Ránk, barátokra és a hozzátartozókra, tisztelőire vár a feladat, hogy Csapó Endre terveinek megfelelően megjelenjenek művei, és továbbéljenek az összmagyarság körében. Sydneyben, a Magyar Házban 2019. október 23-án állandó életmű kiállítást rendezett be az ausztráliai magyarság (kötetünk végén képes riportban számolunk be róla), s a Kedves Olvasó íme, már a 9. kötetet fogja a kezében.
Drága Bandi Bátyám, nyugodjál békében, mert szellemi örökséged továbbvitele, munkásságod népszerűsítése az utókor örömmel vállalt és megtisztelő kötelessége és feladata!
Tanka László, Kiadó
***
MAGYAR TENISZ SZTÁR A MELBOURNEI KORONA CSÁRDÁBAN
Fotók: Claudia Frisch
A halhatatlan Asbóth József nyomdokaiban járó és lassan a világszinten is kiemelkedő magyar férfi tenisz játékosok igencsak szűk csoportjába tartozó Fucsovics Márton sikeres menetelésére a most zajló Australia Open bajnokságon csak az a Roger Federer tudott pontot tenni, aki kétségkívül minden idők legjobb játékosa.
Az is vitathatatlan, hogy Marci ma Magyarország talán legismertebb, legkedveltebb sportolója. Népszerűsége Melbournebe is elkísérte és mérkőzésein külön színfolt volt egy népes, magyar pólókba beöltözött, magyar zászlókat lengető, többnyire fiatalokból álló csoport.
A hazai sajtónak nyilatkozva Marci soha nem mulasztotta el megemlíteni, hogy neki vannak a legjobb szurkolói. Nemcsak jelképes, de valós barátság alakult ki a minden szervát, minden pontot végig izguló, minden nyerő ütést ünneplő helyi magyarok és a Fucsovics család között, olyannyira, hogy a vasárnap esti Federer vereséget követően másnap Marci, Vigh Zsolt vendégeként a melbournei Magyar Központban lévő Korona-Csárdában mintegy búcsú vacsorán találkozhatott immár élet közelben, Édesanyja, Édesapja és edzője társaságában lelkes szurkolóival. Az est keretében rögtönzött sajtó értekezletre emlékeztető eseményre is sor került, értve alatta, hogy bárki feltehetett egy kérdést, néha többet is, és Marci angyali türelemmel válaszolt még a kényesebbnek tűnő kérdésekre is. A kérdés-felelek fénypontja egy valóban tündéri 7-8 éves körüli kisleány szinte szakértő számba menő kérdése volt. Talán egy leendő tenisz bajnok első fellépésének voltunk tanui?
Már vége fele járt az est, mikor Marci Édesapja, Fucsovics József, a Magyar Élet kíséretében körbejárta a sötétben is impozáns épület komplexust. Nemcsak méretéről, de rendezettségéről, ápoltságáról is rendkívül elismerően gratulált a létesítmény megteremtőinek, fenntartóinak. Perceket töltöttünk a hold fényében fürdő templom előtt, majd a mobil telefont, mint elemlámpát használva böngészte végig Fucsovics József a Hősi Emlékmű bronzba vésett feliratait.
Illő lenne egy sor köszönet és egy másik sor gratuláció megemlítése is, ám zárjuk beszámolónkat csak azzal, hogy ez az este méltó példája volt annak, hogy politikai felhang nélkül is beszélhetünk nemzeti összetartásról, összefogásról.
Márffy Attila
2020 január 28.
***
FOTO: index.hu
Józsa Erika
Erdő mellett nem jó lakni
A népdal jut eszembe, miközben sietve pakolok.
Szilveszter éjszaka, hajnali 4-kor ébresztett fel a telefon. A tüzeket jelző alkalmazás figyelmeztet: a házunktól 1 kilométerre ég az erdő!
Férjemmel álmosan botorkálunk, szedjük össze a menekítendő csomagokat – az előre gondosan elkészített terv szerint. Nagyrészük az ebédlőasztal alatt sorakozik katonás rendben, a pár héttel ezelőtti katasztrófariadó óta. Az volt a „főpróba”. Lehet, hogy a mostani lesz a szó szerinti tűzpróba?
(tovább) 2020. január 3.
*****
Foto: centralwesterndaily.com.au
Dr Hangay György
Tűzforró Ausztrália
Mint ez ismeretes az itteni és nemzetközi sajtóból és TV- ből, hatalmas tüzek pusztítanak itt nálunk, melyekkel immár negyedik hónapja birkóznak a hivatásos és önkéntes tűzoltók és a lakosság. Mégis feltételezhető, hogy ha csak egy kiadósabb, tartós eső nem oltja el a tüzeket, akkor azok még hónapokig fognak pusztítani.
A kár most még jóformán felbecsülhetetlen, hiszen eddig több száz kisebb-nagyobb tűzben több ezer vidéki, kisvárosi épület és összesen hat- hat és félmillió hektárnyi terület égett el. Többen haltak meg a tűzben, tűzoltók és farmerok, falvak lakói egyaránt. Nap mint nap halljuk a híreket, hogy újabb és újabb áldozatokat szed a tűzvész. Az óriási anyagi károkon most próbál az állam segíteni. Sajnálatos módon ezt a páratlan katasztrófát kihasználják a politikusok, sehová sem vezető viták, vádoskodások és mentegetődzések követik egymást – javarészt hasztalan.
A leghevesebb viták témája természetesen a klíma változás elismerése vagy tagadása. Szomorú dolog, hogy míg a tudósok, sarlatánok és politikusok egymás haját tépik az elvi kérdésekben, a termő földek, legelők, a természetes környezet és az állatvilág, beleértve a házi állatokat is, menthetetlenül pusztul, nap mint nap.
(tovább)
2020. január 12.
*****
KRÓNIKA
Öregdiákok, cserkészek, néptáncosok találkozója 2020. október 18.-án
A SYDNEY MAGYAR KASZINÓ KARÁCSONYI JÓTÉKONYSÁGI AKCIÓJA KÁRPÁTALJÁN
*****
INTERJÚ
Magyar csoport is felvonul Melbourneben az Australia Day ünnepségek keretében
Bagin Lívia interjúja Marót Mártival a Magyar Központ igazgatójával, és a Diaszpóra Tanács elnökével
2020. január 15.
*****
2020 JANUÁR-JÚNIUS 2020 JÚLIUS-DECEMBER
Olvasóinknak ezzel a letölthető, kinyomtatható magyar falinaptárral kívánunk boldog újesztendőt!
MAGYAR ÉLET ONLINE 2019