Házi egér túlszaporodás Ausztráliában.
Nem mint ha nem lenne elég Ausztráliában a tavalyi, rettenetes károkat okozó tűzvészekből, az idei, helyenként mindent elseprő árvizekből és természetesen a coronavirusból – de most ráadásul még a rendkívüli mértékben szaporodó egerek is újabb megpróbáltatást okoznak az országnak.
Kelet-Ausztráliát( főleg Új Dél Welszet és Viktória államokat) elárasztották az egerek. Ez persze csak képletesen értendő kijelentés, mert valóságban főleg csak ott érzékelhető az egér invázió, ahol bőven akad táplálék a sok százezres egér tömegeknek.
Maga a gradáció hirtelen jön létre, ám ugyan olyan váratlanul el is múlhat, látszólag minden érzékelhető ok nélkül.
Tulajdonképpen melyik egér fajról van szó? Nem másról, mint az Északnyugat Afrika, Spanyolország és Kelet-Ázsia félsivatagos sztyeppéiről származó házi egérről, vagyis a Mus musculusról. Ez a rendkívül szapora faj már évszázadok óta megtelepedett jóformán minden kontinensen (az Antarktisz kivételével) ahol emberek élnek. Tudvalévő dolog ugyanis, hogy mindenüvé az embert követve költözött be. Ausztrália is “megkapta” a maga első egér-telepeseit már mindjárt a fehér ember megérkezésének idején: a First Fleet ( Első Flotta) hajóinak raktereiben már volt jónéhány vállalkozó kedvű egér, s ezek készségesen partra is szálltak és rögvest elkezdtek szaporodni.
Az egér már hathetes korában ivarérett és szaporodó-képes. Kicsinyei villámgyorsan fejlődnek és válnak anyjuktól függetlenekké. Az anyaállat szülés után jóformán azonnal párzik és vemhes lesz megint. 19-21 napon belül már meg is születhet egy újabb fészekalja kisegér! Ez így megy tovább ott, ahol bőven van táplálék és feltételezhető, hogy egyetlen egér pártól akár 500 csemete is lszármazhat egyetlen évadban!
Szerencsére ez csak időnként történhet meg, mert ehhez korlátlan élelem és kedvező időjárás kell. 2020-2021-ben megtört az évek óta pusztító aszály, elkezdett esni az eső és a farmok csúcsteljesítményeket értek el. Az aratást követőleg olyan rengeteg gabona gyűlt össze, hogy azokat a szikásos silózással már nem lehetett tárolni. Hatalmas kupacokba halmozták a kicsépelt gabonát, a szabad ég alatt. Az esőtől óriási ponyvákkal próbálták védeni, ami hellyel-közel sikerült is. Ám az egerek ellen ez nem bizonyult hatásosnak. Iszonyatos gyorsasággal, iszonyatos mennyiségben kezdtek szaporodni. Hiába gyűltek a gabona halmok fölé a környék sólymai, vércséi – ilyen tömeggel azok sem tudtak megmérkőzni.
Az egerek hamarosan ellepték a csűröket, silókat, s ami a legkellemetlenebb volt az ott lakó embereknek: a házakat is. Elképesztő tömegekben gyűltek össze néhány helyen, érthetetlen helyzeteket teremtve: hogy tudtak akár csak néhány órán át életben maradni ilyen körülmények között?
Pillanatnyilag (2021 márciusában) még tart, sőt mi több, talán erősödik is az egér túlszaporodás. Már a városokba – mint pl. Viktória állam fővárosába, Melbourne -be – is elkezdett betörni az egér invázió.
A mezőgazdasági termékekben, házi élelmniszerekben okozott káron kívül más veszélyt is jelentenek. Egy ugyancsak veszélyes betegségeket is terjeszthenek. Ezek okozói a már megfertőződött egerek vizeletében, ürülékében található vírusok, melyek az emberbe is behatolhatnak . Az ilyen fertőzések az emberekre nézve veszélyesek – ritka esetekben akárt halálos kimenetelűek ia lehetnek, de szerencsére nagyon ritkán fordulnak elő. A kór emberről emberre nem terjed.
Tehát természetes, hogy a nagy egér gradációkat ha megelőzni nem is nagyon lehet, de küzdeni ellenük azért lehetséges. A nagy gabonatárolók körül rengeteg csapdát állítanak fel, s mérgezett csalival is csökkentik az egerek számát. Mindez hatásos – valamennyire. Igazán csak akkor fordul jóra a helyzet, ha a túlszaporodás egyszerre csak elkezd csökkenni és pár héten belül megszhűnik! Látszólag magától – mert igazi magyarázattal még a legképzettebb zoológusok sem tudtak feljönni.
Laboratóriumi körülmények között természetesen lehet az egereket minden féle víussal, baktériummal beoltani és az így keletkezett betegségeiket úgy- ahogy gyógyítan is, de a féktelen túlszaporodás keletkezésének és elmúlásának titka még megfejtésre vár.
MINDEN VÉLEMÉNY SZÁMÍT!