Az ausztráliai magyar egyesületi élet a magyar újságok léte nélkül csak egymásról alig tudó helyi egyesületek csoportja maradt volna. Különösen nagy jelentőségű volt a hetilap szerepe, nemcsak országos terjesztése miatt, hanem főleg azáltal, hogy vállalta az egyesületek beszámolóinak közlését olyan szöveggel és képekkel, amiket maguk az egyesületek állítottak össze. Erős buzdító hatása volt ennek.
Most, amikor az újság nehéz gazdálkodási helyzetben van, felmerülhet a megoldás kérdése úgy is, hogy az újság, míg tehette, ingyen népszerűsítette az egyesületeket, most fizessenek a közleményeikért. A viszonzás gondolatát tette magáévá a Sydney Magyar Kaszinó, amikor egyszeri adománnyal jelentkezett kérés nélkül. Ismerve az egyesület helyzetét, évi tevékenységének jelentős hányadát ajánlotta fel. Mondanánk, várjuk a többi egyesület belátását is… Nehéz kérdés.
A mi problémánk igazán az, hogy az ausztráliai magyar téjékoztató szolgálat 65 éves derék nemzethûsége, szolgálata annyi tiszteletet nem kap a végre és szerencsére már fennálló magyar nemzeti kormányzat illetékes intézményétől, hogy létét egyáltalán észrevegyék.
Az észrenemvétel nem nem valami érzelmi képzelmény, mert megtapasztaltuk azt a gesztust is, hogy diaszpóra gondjait viselő intézmény vezetőjéhez intézett, fentebb már említett 2014. január 18-án kelt levelemre még nem kaptam választ. Ebben épp egy éve szóltunk az újság helyzetéről abban a hiszemben, hogy a magyar hetilap nem magánügy, bár levélválasz magánügyben is ildomos.
Magyarországi nemzeti érzésű barátaink biztattak, hogy nemzeti érdekű dologban biztosan meghallgatásra találunk. Nem anyagi támogatást várunk újságunk fennmaradására, bár tudjuk, hogy félszáz magyarországi baloldali folyóirat állami csecseken létezik. Példaként felvetődött, hogy a esetleg a Nemzeti Regiszter leszállna az internet magasságából, megrendelne a Magyar Élettől heti egy oldal közleményt-hirdetést – amire nagyon nagy szükség lenne a nemzetegyestítés népszerűsítése és megszervezése érdekében –, akkor a lap fennmaradhatna további évekre.
Ez jó ajánlatnak bizonyult, jött visszajelzés, így, pozitívan: „Lesz hirdetés”. Ez november 16-án volt. Azóta semmi nem történt, érdeklődő levélre nem jött válasz.
Dolgok maguktól nem változnak meg, minden, ami érdemesként jön létre, azoktól származik, akik akarnak. Most az a kérdés, akarjuk-e, hogy legyen magyar hetilap Ausztráliában?
Várjuk Olvasóink véleményét is.
Csapó Endre
Közzétéve 2018.
ÍRÁSOK ÍRÁSOK ÍRÁSOK ÍRÁSOK ÍRÁSOK ÍRÁSOK
Csapó Endre Józsa Erika Bagin Lívia
Hangay György Saáry Éva Kroyherr Frigyes
Felhívás
Kedves Szülők!
Bizonyára hallottátok, hogy gyermekeinknek, magyar nyelv, mint érettségi tantárgyból , lehetőségük van 12. osztályban érettségi vizsgát tenni. Az ausztrál oktatási minisztérium, megteremtette ennek feltételeit azáltal, hogy Bankstown-ban szombatonként, több más idegen nyelv mellett, a magyar nyelvet is tanulhatják a diákok. Sajnos évek óta itt Sydney-ben a magyar 7-10. osztályban kevés a diák. Minden évben minimum 10 diáknak kellene az osztályban lenni, ahhoz, hogy az állam engedélyezni tudja a zökkenőmentes évkezdést. Nem tudni, meddig tudunk a kedvezményezettek között maradni, hiszen évek óta elnézik nekünk, hogy évvégére lecsökken az osztálylétszám, s nincs meg a 10 tanuló. S ennek ellenére még mindig megengedik, hogy a jövőévben újra induljon az osztály. Nagyon szerencsések voltunk eddig.
Nagyon szépen kérjük Sydney Magyar nyelvű lakosságának segítségét,Aki hallja, adja át alapon- hogy azon diákok, akik a 2015. Tanévben 7.8.9.10. osztályosok lesznek, legyenek szívesek átgondolni, hogy-ha szeretnék, hogy gyermeküknek lehetősége legyen magyar nyelvből leérettségizniük, ahhoz már most kellene támogatni az ügyet, azáltal, hogy beiratják gyermeküket a Bankstowni Magyar osztályba, nehogy az állam egy tollvonással megszüntesse ezt a lehetőséget.
Azon tanulók jelentkezését is várjuk, akik jövőre 11. osztályosok lesznek.
A pontos beiratkozási feltételek információja itt található.
http://www.sscl.schools.nsw.edu.au/how-to-enrol
Érdeklődés, Harasta Emőke 0421048890 számon